Umělé oplodnění

Změny v zákonech o umělém oplodnění

Veronika Moreira Tůmová
16.02.2012

Ministerstvo zdravotnictví přináší v tomto roce důležité změny pro páry, které se snaží počít potomka pomocí umělého oplodnění. Pojišťovny budou ženám proplácet více pokusů o umělé oplodnění než dosud, za předpokladu, že využijí jen jedno embryo.

Méně rizikových těhotenství – méně dvojčat

Dosud mohly ženy podstoupit tři pokusy, při nichž se použilo několik zárodků, což zvýšilo pravděpodobnost, že alespoň jeden se “ujme“. Nová legislativa chce čtyři pokusy po jednom embryu. Důvod je jednoduchý – snížit počet vícečetných těhotenství, která mnohdy touto metodou vznikla, a ušetřit tak peníze za náročnou péči o případné nedonošené novorozence.

Zdá se, že lékaři s touto novinkou, kterou přináší tolik diskutovaná, schválená zdravotnická reforma, celkem souhlasí a budou ji podporovat. Argumentují snahou zvýšit počet jednočetných těhotenství, která přináší v každém směru méně rizik pro dítě i matku.

Při dosavadních metodách umělého oplodnění byla až 15% pravděpodobnost narození dvojčat, ve většině případů nedonošených. Péče o ně je nákladná a reforma tak počítá s tím, že pojišťovnám ušetří až několik set milionů korun. Změny týkající se umělého oplodnění mají vejít v platnost 1. dubna letošního roku.

Vstřícný krok k pacientkám

Obavy gynekologů a porodníků ohledně reakcí pacientek jsou určitě oprávněné. Pacientky totiž s možností vícečetného těhotenství po umělém oplodnění počítají a v mnoha případech si ho i přejí. Lékaři tak budou muset vynaložit dost úsilí při přesvědčování mnohých pacientek, že jedno tříkilové dítě je vždy lepší než dvě s podváhou a dalšími možnými problémy.

Ženy přesto budou mít na vybranou: stará varianta, kdy se proplácely tři pokusy se zavedením více embryí, by měla být stále platná. Nová varianta proplácí čtyři pokusy v případě, že v prvních dvou cyklech bylo použito jedno embryo. Další úkony a léky spojené s následnou léčbou si ženy hradí samy. Základní cykly asistované reprodukce se u nás hradí ženám ve věku od 18 – 39 let, provádí se však i ženám starším.

I přes nízkou porodnost se u nás za posledních dvacet let téměř zdvojnásobil počet narozených dvojčat, právě díky umělému oplodnění, při kterém je téměř desetinásobně vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství než u běžného početí. Reforma tak zařadí naši zemi k ostatním v Evropě, kde se již varianta jednoho embrya úspěšně uplatňuje a počet rizikových těhotenství tak znatelně klesá.

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Pozor na podchlazení
Kašel - bronchitida

Další články