Změny v zákonech o umělém oplodnění

Ministerstvo zdravotnictví přináší v tomto roce důležité změny pro páry, které se snaží počít potomka pomocí umělého oplodnění. Pojišťovny budou ženám proplácet více pokusů o umělé oplodnění než dosud, za předpokladu, že využijí jen jedno embryo.

Méně rizikových těhotenství – méně dvojčat

Dosud mohly ženy podstoupit tři pokusy, při nichž se použilo několik zárodků, což zvýšilo pravděpodobnost, že alespoň jeden se “ujme“. Nová legislativa chce čtyři pokusy po jednom embryu. Důvod je jednoduchý – snížit počet vícečetných těhotenství, která mnohdy touto metodou vznikla, a ušetřit tak peníze za náročnou péči o případné nedonošené novorozence.

Zdá se, že lékaři s touto novinkou, kterou přináší tolik diskutovaná, schválená zdravotnická reforma, celkem souhlasí a budou ji podporovat. Argumentují snahou zvýšit počet jednočetných těhotenství, která přináší v každém směru méně rizik pro dítě i matku.

Při dosavadních metodách umělého oplodnění byla až 15% pravděpodobnost narození dvojčat, ve většině případů nedonošených. Péče o ně je nákladná a reforma tak počítá s tím, že pojišťovnám ušetří až několik set milionů korun. Změny týkající se umělého oplodnění mají vejít v platnost 1. dubna letošního roku.

Vstřícný krok k pacientkám

Obavy gynekologů a porodníků ohledně reakcí pacientek jsou určitě oprávněné. Pacientky totiž s možností vícečetného těhotenství po umělém oplodnění počítají a v mnoha případech si ho i přejí. Lékaři tak budou muset vynaložit dost úsilí při přesvědčování mnohých pacientek, že jedno tříkilové dítě je vždy lepší než dvě s podváhou a dalšími možnými problémy.

Ženy přesto budou mít na vybranou: stará varianta, kdy se proplácely tři pokusy se zavedením více embryí, by měla být stále platná. Nová varianta proplácí čtyři pokusy v případě, že v prvních dvou cyklech bylo použito jedno embryo. Další úkony a léky spojené s následnou léčbou si ženy hradí samy. Základní cykly asistované reprodukce se u nás hradí ženám ve věku od 18 – 39 let, provádí se však i ženám starším.

I přes nízkou porodnost se u nás za posledních dvacet let téměř zdvojnásobil počet narozených dvojčat, právě díky umělému oplodnění, při kterém je téměř desetinásobně vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství než u běžného početí. Reforma tak zařadí naši zemi k ostatním v Evropě, kde se již varianta jednoho embrya úspěšně uplatňuje a počet rizikových těhotenství tak znatelně klesá.

Změny v zákonech o umělém oplodnění patří do témat
 • ja 17.10.2015 17:12:13

  dobry den chtela bych se zeptat v jakem pripade se k umelemu oplodneni pouzivaji vajicka od darkyne a kolik stoji celkove umele oplodneni s pouzitim vajicek od darkyne,dekuji.

 • umele oplodneni Martina 12.06.2013 23:33:33

  Dobry den mam osobni otazku je mi 32 let a mam dve deti a ve 23 po dvou cisrskych rezu mi doporucili si nechat podvazat vajecniky.Byla sem mlada a tak sem souhlasila nebilo to ze zdravotnich duvodu a deti od narozeni mam zcela zdrave.slysela sem ze sou dve moznosti podvazani vajecniku a prej jeden je mozne zas vratit do puvodniho stavu a pak zas normalne otehotnet.tak bych se chtela optat zda je to mozne a nebo jestli i z podvazanyma vajecnikama mohu podstoupit umele oplodneni?mockrat dekuji nevim kde jinde se na toto tema optat.

 • ?? Jana 07.06.2012 22:24:23

  Naprosto souhlasím!! Stále čtu jen, že první 3 pokusy ZDARMA!! Víc nic..
  Jelikož se nám nedaří s přítelem otěhotnět, byli jsme na vyšetření a už jsme se těšily, že se to snad podaří, až jsme narazily na jednu věc!! Paní doktorka nám doporučila IVF, ale cena jednoho zákroku se pohybuje asi od 10 tis. Stále jsme bohužel "žili" v přesvědčení, že jsou 3 pokusy zdarma, jak se všude píše a říká... ale zdarma je jen léčba, léky si každý hradí sám, což se nikde nepíše, ani nás na to neupozornily...:-( Takže se naše sny rozplynuly, jelikož na to prostě nemáme...A protože mi bude za nedlouho 40 let, tak se s tím už můžem rozloučit... :-(

 • Katka 28.03.2012 12:19:29

  Z uvedeného článku mnozí lidé mohou chápat, že pojišťovny hradily doposud 3 kompletní pokusy o umělé oplodnění.
  A že si to lidé všeobecně a už dlouho myslí, o tom svědčí to, že to neustále slýchávám. Mohou za to takové články, které uvádí pouze stručné (neúplné) informace a neuvedou pár vět navíc.

  Pojišťovny hradily doposud jen třikrát naprosto základní úkony (a předpokládám, že podobně tomu bude i v budoucnu, jen místo tří budou čtyři - podrobnosti o tom, jak to v budoucnu bude fungovat, však žádné jisté nemám).
  Oplodnění v dnešní době běžně zahrnuje věci, které si lidé musí zaplatit sami. Je třeba počítat s částkou i 20.000 až 26.000 Kč (mě konkrétně se týkala horní hranice, a to nejsem žádný "zvláštní" nebo "těžký" případ.)


Umělé oplodnění patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Umělé oplodnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku