Když se nedaří otěhotnět přirozenou cestou

Pro každý pár je jistě velmi nepříjemné, pokud se jim z nějakého důvodu nedaří otěhotnět. V případě, že je ze zdravotních důvodů málo pravděpodobné nebo zcela vyloučené, aby žena otěhotněla přirozeným způsobem, může dojít řada i na metodu IVF, neboli in vitro fertilization.

Jedná se o oplození, které probíhá mimo tělo ženy. Nejprve jsou jí po předchozí hormonální stimulaci odebrána vajíčka, která se následně spojí se spermiemi muže v živném roztoku. Po úspěšném oplození se embrya vloží do dělohy a v případě, že se alespoň jedno z nich zanoří, může začít těhotenství.

Provedení IVF má naději na úspěch za těchto podmínek:

 • žena není starší 45 let
 • alespoň jeden vaječník a děloha jsou funkční
 • ve spermiogramu muže jsou prokázány spermie nebo alespoň jsou tvořeny ve varlatech

Ne u každého IVF cyklu je však možné embryo skutečně přenést. To se stává např., pokud není dostupné žádné zralé vajíčko, spermie vajíčko nemohou oplodnit nebo se oplozené vajíčko dále nevyvíjí. Aby byla léčba úspěšná, je tedy zapotřebí velké trpělivosti.

Konkrétní postup umělého oplodnění

1. Podpora růstu vajíček

Šance na úspěšné zahnízdění embrya je vyšší, pokud je odebráno více vajíček. Do dělohy se tedy přenáší 1 až 3, nejčastěji 2 embrya. Aby byla zvýšená produkce vajíček, podávají se nejprve tzv. GnRH - analoga. Pomocí nich se zastaví tělu vlastní hormonální produkce a další pochody jsou lépe ovladatelné. Následuje vlastní stimulace vaječníků dávkou hormonů HMG (lidský menopausální gonadotropin) nebo FSH (folikuly stimulující hormon).

2. Vyvolání ovulace

V okamžiku, kdy jsou vhodné podmínky, začne se injekcí hCG (lidský choriový gonadotropin) vyvolávat ovulace. Odběr folikulů se provádí o dva dny později.

3. Odběr vajíček

Punkce se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Přesný počet získaných vajíček se může individuálně lišit.

4. Odběr spermií a oplození

Je podstatné, aby sperma bylo k dispozici ihned po odběru vajíčka. Je následně zpracováno v laboratoři, vyčištěno a shromážděno.

5. Přenos embryí

Embrya jsou poté do dělohy vstříknuta s malým množstvím tekutiny za pomoci katétru. Jedná se o naprosto bezbolestný zákrok.

6. Těhotenství

Asi po dvou týdnech po přenosu následuje hormonální analýza a ultrazvukové vyšetření pro potvrzení těhotenství.

Úhrada za výkon

V naší republice zdravotní pojišťovny hradí ženám do devětatřiceti let celkem tři pokusy o umělé oplodnění. Pokud je ženě více než 40 let, musí si hradit náklady v plné výši.

Podařilo se vám otěhotnět bez větších obtíží, nebo máte zkušenost s IVF?

Když se nedaří otěhotnět přirozenou cestou patří do témat
 • neplodnost ivanana 24.02.2015 11:41:26

  zdravím vás četla sem vaše příspěvky sama mam problém z otěhotněním a lečim se na ivf klinice je mi 26 let o miminko se pokoušíme něco přes rok po všech testech mi byl zjišten nepruchodny vaječník a špatna tvorba vajiček :( a nemam pocit že by byla na vině moje psychika nebo že by mohli pomoct karty doktor mi navrhuje uměle oplodnění protože je to možna jedina šance mit dite a ano určitě je pravda že lidi kteří můžou mít děti přirozenou cestou asi moc pochopení pro nás neplodné nemají . holky vám všem držím palce at to dobře dopadne a hlavně pevne nervy je to boj jak po fyzické tak po psychické stránce .

 • otěhotnět Barča 23.01.2012 00:02:45

  Dobrý den holky a nebo možná ahoj všem.Ráda bych vás všechny požádala o radu.Mám přítele co je neplodný.Už prošel vyšetřením a bohužel jeho sperma neni v pořádku.Bral i nějaké léky.Abych vše upřesnila.Chodili jsme spolu před 11lety pět let.Pak jsme se rozešli a on se oženil.A v manželství zjistil,že neni plodný.Já to vůbec netušila.Teď když jsme zas spolu tak oba toužíme po rodině a snad jako každá "normální" žena chci být matkou.Ale už deset let beru antikoncepci a vůbec netuším kde a jak začít.Pokuď máte nějakou zkušenost tak mi prosím napište.Bude mi za pár měsíců třicet let a už je čas.Moc děkuji a všem přeji hodně štěstí

  • otěhotnět Bob 06.10.2014 01:31:36

   Zdravím vás Barčo, jedna z věcí kterou by jste měla udělat je, přestat brát antikoncepci a pokud je přítel neplodný, tak vám schází umělé oplodnění a nebo výpomoc od kamaráda.

  • Re: otěhotnět Petka 01.04.2012 14:25:28

   Barčo na nic nečekej,čím déle to budeš odkládat tím hůř,věk je tvůj protihráč a je silnější to mi věř..hod se do pohody uvař dobrou večeři posad ho proti sobě a jdi do toho natvrdo..čas kvapí..já podstoupila IVF v ISCARE v Praze,první pokus s prvním manželem..nevyšel-potrat, a ani nám dvěma to nevyšlo..no a další muž v mém životě..první pokus(vlastně druhý v pořadí) a mám 8 leté klučičí miminko:o)) zdravé a spousta mých známých na mě koukala přes prsty,že mám dítě z umělého oplodnění a dnes potřebují tutéž pomoc a už je to najednou normální...já to ale neřeším...Svůj sen jsem si splnila mít alespoň jedno mimi a žádné tajnější a větší přání už vážně nemám...Tak ještě jednou na nic nečekej a držím vám oběma palce..Ahoj :o)))

 • martina 12.08.2012 14:17:01

  Ahojky,je my 27 let a prave my odebrali oba vejcovody a chystame se na umele oplodneni nevite nekdo v jakych rozmezich se to pohybzje cenove?ne kazdy si to totiz muze dovolit.diky moc

 • otěhotnět eva 16.10.2010 12:48:03

  lidi by si měli srovnat a udělat pořádek v životě ,ve svých prioritách.Dnes se neplodnost považuje za nemoc ale je to jen otázka narušené psychiky a postoje ke svému životu-KARIÉRISMUS,SOBECTVÍ ,ZÁVIST,MAMON ,MATERIALISMUS a kde je zoodpovědnost????? za vše se v životě platí a je to tak v pořádku.

  • Re: otěhotnět Barča 17.10.2010 21:53:42

   Paní Evo. Snažíme se o miminko třetí rok. Manželovi vyšel špatný spermiogram - v tom je náš problém. Nikoliv v kariérismu, sobectví, závisti a dalších nesmyslech co jste napsala. Podle toho co jste napsala se mi jevíte jako zlá ženská, která v sobě nemá ani trochu empatie a netuší co je to toužit po dítěti.

   • Re: Re: otěhotnět chodelka 10.04.2012 15:13:15

    Pani Barča, ak by som Vámmôhol poradiť, skústedoplnok stravy s názvomFertilAid pre mužov(http://fertilaid.cz/fertilaid_pro_muze.html). FertilAid premužov dokáže zvýšiťprodukciu, ale predovšetkýmKVALITU spermatu! Žiadnydoplnok stravy Vámnezaručí, že otehotniete,ale dokáže zvýšiťpravdepodobnosť a to až odesiatky percent ! Za skúškunič nedáte.

  • Re: otěhotnět Lena 17.10.2010 11:31:35

   Vy jste zřejmě bez problémů otěhotněla přirozenou cestou. Jinak byste tak negativní komentář nikdy nepřidala. Vy sama byste se měla zamyslet nad postojem k životu a především k ostatním lidem, pro které je cesta umělého oplodnění jedinou možností jak dojít k naplnění života. Přej a bude ti přáno!!!!!

 • reakce pastelka 18.03.2011 19:18:26

  Žena, která již nemá průchozí vejcovody,jako např. při mimoděložním těhotenství, kdy se musí vejcovod přerušit a tím pádem je nemožné podruhé otěhotnět přirozenou cestou (pokud projde 2 x mimoděložním těhotenstvím), se mi zdá IVF jako jediná šance k otěhotnění.
  Takže nesdílím stejný názor, jako pisatelky,které s tímto nemají zkušenosti a dokážou jen poukazovat na dnešní dobu, kariéru, sobectví, závist a další podobné nemsmysly viz. reakce paní evy.

  • Re: reakce Pavlina 27.12.2011 13:03:55

   Hledala jsem na internetu,jestli by nešlo nějakzjistit, jestli jsemtěhotná, protože jsemzačala mít pochybnosti opoužívané antikoncepci.Našla jsem tohle :http://test-tehotenstvi.cz/?stranka=2 a docela mě touklidnilo v podstatě šlo ostejné otázky, na kteréptá gynekolog

 • otěhotnět eva 21.10.2010 17:38:04

  všechno má svou příčinu,psychika se projevuje na fyzické úrovni,ale je na vás čemu věříte a co považujete za důvod vašeho problému.Napadlo vás někdy,zda se díky neschopnosti at už z jakékoli strany a důvodu nemáte něco naučit ,pochopit ,podívat se sama na sebe?opět myslím duchovní úroven.Víc by možná řekly karty.

  • Re: otěhotnět Bára 26.10.2010 13:37:58

   Věřím tomu, že nízký počet manželových spermií určitě není ovlivněn jeho psychikou :-) Nicméně kartářku jsem taky vyzkoušela zhruba před rokem. Podle ní mám problémy s hormony a to vede ke špatné ovulaci. Ale můj hormonální profil je v pořádku. Tato "kartářka" se mýlila ve všem. Když někoho bolí zuby jde k zubaři, když někdo špatně vidí jde k očnímu, kdo je neplodný nebo má sníženou šanci na oplodnění, tak proč nezkusit IVF? V tomhle karty nebo zkoumání sebe sama nepomůže.


Umělé oplodnění patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Umělé oplodnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku