zdroj: shutterstock.com
Umělé oplodnění

Co obnáší umělé oplodnění?

Alena Mrákotová
09.10.2008

Zplození dítěte je dnes stále složitější. Mnoho párů se snaží počít své dítě přirozenou cestou, ale v mnoha případech se to nedaří. Místo aby bylo oplodnění považováno za samozřejmý proces v našem životě, stává se spíše zázrakem a štěstím.

Aktuální problém neplodnosti je zapříčiněn mnoha důvody. Porucha reprodukce může nastat u ženy i u muže. Pokud se nedaří ženě otěhotnět po roce pravidelného snažení, měli by oba partneři co nejdříve podstoupit vyšetření. Včasné vyšetření vede k urychlení řešení problému, ale také ušetří spoustu energie obou partnerů.

Příčiny neplodnosti u žen

 • věk ženy - nad 30 let
 • anatomické poruchy - neprůchodnost vejcovodů
 • genetické příčiny
 • hormonální poruchy - poruchy ovulace
 • abnormálně hustý cervikální hlen
 • imunologické poruchy - žena vytváří protilátky proti spermiím
 • nádorová onemocnění
 • špatný životní styl - alkohol, kouření, drogy

Příčiny neplodnosti u mužů

 • špatná funkce spermií nebo jejich malé množství - vyšetřeno pomocí SPERMIOGRAMU
 • nevhodný životní styl - kouření, drogy, alkohol, stres, nedostatek pohybové aktivity, nadváha, špatná strava

K oplodnění dochází vlivem spojení vajíčka a spermie. Pokud je tento proces znemožněn z různých důvodů může být řešením umělé oplodnění. Umělé oplodnění se provádí dvěma nejčastějšími způsoby po příslušném vyšetření obou partnerů a na základě stanovené příčiny neschopnosti početí.

Inseminace

Jedná se o vpravení spermií speciálními nástroji do pochvy nebo dělohy. Spermie mohou být od vlastního muže ženy nebo od dárce. Tento způsob se provádí při průkazu špatného spermiogramu - málo spermií nebo pokud jsou poškozené.

IVF - In Vitro Fertilizace

Při této metodě dochází k oplodnění mimo tělo ženy, jedná se tedy o mimotělní oplodnění. Jde o nejčastěji používaný způsob umělého oplodnění. Indikuje se při neprůchodnosti vejcovodů, při snížené produkci vajíček. Aby byla metoda úspěšná, musí být splněny tyto podmínky:

 • žena by neměla být starší než 45 let
 • žen musí mít funkční alespoň jeden vaječník a dělohu
 • muž musí produkovat spermie

Tato metoda má několik fází:

 1. Za pomoci hormonů se stimuluje zvýšení tvorby a zrání vajíček ve vaječnících.
 2. Provede se odběr vajíček. Vajíčka se odebírají pod ultrazvukovou kontrolou a speciální jehlou v celkové anestézii přes vagínu nebo dutinu břišní. Folikuly se odsávají z obou vaječníků. Poté se ženě aplikuje progesteron, který připraví děložní výstelku na oplodněné vajíčko.
 3. Dvě hodiny před tímto odběrem se musí partnerovi odebrat spermie, vyberou se ty nejsilnější. Vajíčka a spermie se pak umístí do speciálního roztoku do inkubátoru, který je vyhřát na teplotu lidského těla a čeká se, zda dojde k oplodnění.
 4. Pokud je vajíčko oplodněno, do 72 hodin se musí umístit do dělohy ženy. Přemístění embrya se provádí pipetou bez anestezie.

Dalšími možnými způsoby umělého oplodnění je např. metoda ICSI - INTRA CYTOPLAZMATICKÁ INJEKCE SPERMIÍ, kdy se spermie zavedou injekcí přímo do vajíčka nebo KRYOKONZERVACE, kdy se oplozené vajíčko zmrazí a v dalším cyklu se rozmrazí a implantuje se.

Počet provedených umělých oplodnění stále stoupá. Je zatím jediným možným řešením pro neplodné páry, jak přivést na svět vlastní dítě a nadále tak rozšiřovat vlastní kořeny a celkovou populaci.

Autor: Alena Mrákotová

Alergie na zvířata
Hepatitida A - jak se jí bránit

Další články